LIELAIS GAVĒNIS 2025
Lielais Gavēnis — paskaidrojums, ieteikumi
Lielais Gavēnis ir laiks, kurā ticīgie intensīvi pārdomā Dieva Mīlestību, kas īpaši izpaudās Jēzus Kristus Krustā. Šis laiks ir arī nožēlas par mūsu grēkiem laiks, jo Jēzus Pestītājs bija cietis tieši par mums. Tādējādi Lielais Gavēnis kļūst par atgriešanās un gandarīšanas laiku. Baznīca norāda uz lūgšanu, gavēnī un žēlsirdības darbiem kā īpašiem šī posma līdzekļiem, kuri palīdz izstenot atgriešanos un tuvošanos Dievam un cilvēkiem. Bez tā arī svinētie dievkalpojumi (Krustaceļš, Rūgtās Asaras), kā arī personiskā apņemšanās ir palīglīdzekļi šai ceļā.
Pelnu trešdienā
• Lielais Gavēnis sākas Pelnu trešdienā (šogad → 5.03.2025.) un šis laiks gatavo ticīgos vislielākajiem Baznīcas dzīves svētkiem – Lieldienām.
• Šajā dienā ir jāievēro stingrs gavēnis un atturība no gaļas ēdieniem.
• Euharistijas laikā tiks svētīti pelni un kaisīti uz ticīgo galvām.
Lielā Gavēņa dievkalpojumi un lūgšanas
A) Krustaceļš, kuru celebrēsim piektdienā. Sākums – 16:00. Par Tā dievbijīgu nostaigāšanu un meditācijām varam saņemt pilnas atlaidas. Pēc Krustaceļa —Litānija Visdārgāko Kristus Asiņu godam un lūgšana klusumā.
B) Rūgtās Asaras - tās mēs dziedāsim 2 reizes nedēļā
- otrdienā (16:30 – IHS uzstādīšana; "Rūgto asaru" viena daļa)
- svētdienā (11:00 – IHS uzstādīšana; 11:15 – "Rūgto asaru" viena daļa)
C) Lūgšana "Krusta sistā Pestītāja priekšā…" Lielajā Gavēnī visās piektdienās par šīs lūgšanas dievbijīgu noskaitīšanu pēc Sv. Komūnijās Krustā Sistā attēla vai krucifiksa priekšā varam saņemt pilnas atlaidas
Redzi, labais un visumīļais Jēzu, Tava vaiga priekšā es krītu ceļos un ar vislielāko sirsnību neatlaidīgi Tevi lūdzu: iededz žēlīgi manā sirdī dzīvas ticības, cerības un mīlestības jūtas, kā arī patiesu grēku nožēlošanu un visstiprāko gribu laboties, jo ar lielu mīlestību un sāpēm savā sirdī es aplūkoju Tavas piecas rētas un prātā apdomāju, ko par Tevi, labais Jēzu, ir teicis jau pravietis Dāvids: "Viņi ir pārdūruši manas rokas un manas kājas; viņi ir izskaitījuši visus manus kaulus" (Ps 22[21]).
D) Apņemšanās. Ir ieteicams, lai katrs izvēlētos kādu garīgo praksi, apņemšanos, kas palīdzēs no jauna atgriezties pie Dieva Mīlestības. Vislabāk, ja tā būs trīskārtīga: saistīta ar lūgšanu, gavēni un žēlsirdības darbiem. Ņemsim vērā pravieša Joēla vārdus: "«Griezieties atpakaļ pie Manis [saka Tas Kungs] no visas savas sirds ar gavēšanu, asarām, nožēlām un sērām!» Saplosiet savas sirdis un ne savas drēbes un atgriezieties pie Kunga, sava Dieva! Jo Viņš ir žēlīgs, līdzcietīgs un lēnprātīgs, Viņam bezgalīgi laba sirds." (Jl 2,12-13)